Coraz częściej media krajowe przekazują informacje o nieletnich, którzy stali się sprawcami czynów karalnych – przestępstw intelektualnych. Młodzież, a nawet dzieci, nie będąc w pełni tego świadomi łamią prawo, choćby poprzez używanie filmów, nagrań muzycznych, gier komputerowych sporządzonych zarówno w warunkach domowych, jak i nabywanych z nielegalnych źródeł, czy też poprzez ich „ściąganie” z Internetu przy wykorzystaniu sieci P2P itd.
Problem ten, dotyczy również i naszego województwa, coraz młodsze dzieci potrafią już korzystać z Internetu, nie zawsze wykorzystując swoje umiejętności w prawym celu.
Policjanci naszego województwa postawili przed sobą zadanie uchronienia młodych ludzi przed staniem się przestępcami. Chcemy to osiągnąć poprzez propagowanie wiedzy z zakresu przestępczości intelektualnej i przede wszystkim zachęcanie do wycofywania się z już podejmowanych zachowań ryzykownych.
Policjanci nawiązali kontakt z nauczycielami przedmiotu „Informatyka” i pedagogami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, celem uświadomienia wszystkim powstającego zagrożenia oraz inspirowania szkół w kierunku podejmowania działań edukacyjnych w tym zakresie. Podczas wizyt w szkołach policjanci przekazują placówkom oświatowym materiały profilaktyczne, w postaci ulotek oraz książeczek zawierających płytę - zwiastun filmu zrealizowanego dla potrzeb projektu edukacyjnego „Bądź Oryginalny”.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, czytaj:
- Co złego może spotkać nas w wirtualnej rzeczywistości?"
- Jak możesz uchronić swoje dziecko przed kłopotami –„ Komputer i Internet w domu - Vademecum dla rodziców” -
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kętrzynie